تبلیغات
دوران نزدیك به ظهور - هنگام ظهور کی خواهد بود؟
 
 
 


اللهم عجل لولیک الفرج

هنگام ظهور کی خواهد بود؟

حکمت خدا، اقتضا نموده است که هنگام ظهور حضرت مهدی علیه السلام در میان مردم، نامعلوم و از آنان پوشیده باشد، به همین جهت مردم نمی دانند که آن حضرت بطور دقیق چه وقتی ظهور خواهد کرد.
با وجود روایات بسیاری که از پیامبر گرانقدر و امامان نور علیهم السلام پیرامون ابعاد گوناگون حیات امام عصر علیه السلام رسیده است، با این وصف به هنگامه ی ظهور آن حضرت بطور مشخص در هیچ روایتی تصریح نشده بلکه بعکس، روایاتی از پیامبر و امامان معصوم علیهم السلام وارده شده است که در آنها بشدت از کسانی که که از هنگام ظهور خبر دهند انتقاد گشته و آنان را تکذیب نموده اند. و نیز روشن ساخته اند که هیچ یک از پیشوایان معصوم علیهم السلام در این مورد سخنی نگفته و برای ظهور، زمانی مشخص نفرموده است.
برای نمونه:
1- از پیامبر گرامی صلی الله علیه و اله و سلم آورده اند که در مورد غیبت حضرت مهدی علیه السلام و مسایل مربوط به آن فرمود:
«و یکذب فیها الوقاتون.» [1] .
یعنی: کسانی که برای ظهور وقت تعیین می کنند، دروغ می گویند.


2- «فضیل» از امام باقر علیه السلام پرسید:
«هل لهذا الأمر وقت؟»
یعنی: آیا هنگامه ی ظهور معلوم است؟
فقال علیه السلام: «کذب الوقاتون، کذب الوقاتون، کذب الوقاتون؟» [2] .
آن حضرت، در پاسخ او سه بار فرمود: «کسانی که برای ظهور، وقت تعیین می کنند، دروغ می گویند.»
آری! وقت تعیین کنندگان برای ظهور، دروغ بافانند.
3- از امام صادق علیه السلام آورده اند که فرمود:
«کذب الموقتون، ما وقتنا فیما مضی و لا نوقت فیما یستقبل.» [3] .
یعنی: کسانی که برای ظهور وقت تعیین می کنند دروغ می بافند، ما خاندان رسالت، نه در گذشته برای آن وقت مشخصی اعلان کردیم و نه در آینده چنین خواهیم کرد.
4- و نیز از آن گرامی آورده اند که فرمود:
«... کذب الوقاتون و هلک المستعجلون و نجا المسلمون.» [4] .
یعنی: وقت تعیین کنندگان برای ظهور حضرت مهدی علیه السلام دروغ می گویند و شتاب کنندگان در آن به هلاکت می رسند و تنها تسلیم شوندگان به امر خدا، نجات می یابند.
روشن است که منظور از عدم تعیین وقت در اینجا، همان مشخص و معلوم


ساختن سال ظهور آن گرامی، بطور دقیق است، چرا که انبوه روایات رسیده از اهل بیت علیهم السلام که نشانه های قطعی ظهور را بیان می کند، همگی بیانگر آن است که با پیدایش این نشانه ها ظهور امام عصر علیه السلام نزدیک می گردد و در حقیقت نشانه های قطعی ظهور یا هنگامه ی آن به هم نزدیک هستند.


[1] کفایةالاثر، صث 463، اکمال الدین، ج 2، ص 378، بحارالانوار، ج 51، ص 151 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام ج 4، ص 186.
[2] غیبت شیخ طوسی، ص 262، و کافی ج 1، ص 368، بحارالانوار، ج 53، ص 103 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج 3، ص 260.
[3] غیبت شیخ طوسی، ص 262، بحارالانوار، ج 52، ص 103 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج 3، ص 377.
[4] غیبت شیخ طوسی، ص 262 و کافی، ج 1، ص 368، بحارالانوار، ج 52، ص 103 و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج 3، ص 379.[ ]
ن : رضا
ت : جمعه 22 اردیبهشت 1391
 
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.